Vyriausybė nustatė 2014–2020 metų ES struktūrinių fondų investicijas administruojančių institucijų atsakomybes
Kviečiame susipažinti su Vyriausybės patvirtintomis atsakomybės ir funkcijų paskirstymo tarp institucijų, įgyvendinant 2014–2020 metų ES struktūrinių fondų investicijų veiksmų programą, taisyklėmis.
Šios taisyklės yra esminė sąlyga siekiant sukurti 2014–2020 m. valdymo ir kontrolės sistemą ir tuo sudaryti galimybes greičiau Lietuvai gauti naujojo periodo ES struktūrinių fondų lėšas. Taisyklės nustato institucijų, dalyvaujančių įgyvendinant 2014–2020 metų ES struktūrinių fondų investicijų veiksmų programą, atsakomybę, funkcijas ir teises.
ES struktūrinių fondų administruojančios institucijos
Pagal ES reglamentų reikalavimus atsakingos ES fondų valdymo ir kontrolės sistemos institucijos turės būti įvertintos auditorių. Seimas šį vertinimą atlikti pavedė Valstybės kontrolei. Artimiausiu metu tikrindama institucijų pasirengimą administruoti ES lėšas, Valstybės kontrolė vertins jų atitiktį ES reglamentuose nustatytiems reikalavimams, vidaus sistemą, procedūras ir žmogiškuosius išteklius.
Kaip ir ankstesniame programavimo periode ES struktūrinių fondų vadovaujančiąja, tvirtinančiąja ir mokėjimo institucija yra Finansų ministerija. Lyginant su ankstesniu programavimo periodu, į ES struktūrinių fondų valdymo ir kontrolės sistemą įtrauktos Energetikos ir Kultūros ministerijos, jos priims sprendimus dėl projektų finansavimo energetikos ir kultūros srityse. Už konkrečių veiksmų programos prioritetų įgyvendinimą atsakingas institucijas rasite čia. Taip pat į sistemą įtraukta Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. Ji įstatymų nustatyta tvarka ir pagrindais atskleidžia ir tiria nusikalstamas veikas, susijusias su ES struktūrinių fondų lėšų gavimu ir panaudojimu. Konkurencijos taryba konsultuoja institucijas ir projektų vykdytojus konkurencijos politikos ir valstybės pagalbos taikymo klausimais, vykdo konkurenciją ribojančių susitarimų prevenciją vykdant projektų viešuosius pirkimus. Viešųjų pirkimų tarnyba į sistemą buvo įtraukta jau 2007–2013 m., ji kontroliuoja, kaip atliekami projektų viešieji pirkimai, konsultuoja perkančiąsias organizacija ir tiekėjus.
Siekiant mažinti administracinę naštą projektų vykdytojams, daugeliu atveju atsisakyta trišalių projektų finansavimo ir administravimo sutarčių, bus sudaromos dvišalės sutartys tarp projektų vykdytojų ir įgyvendinančiųjų institucijų. Visiems projektų vykdytojams galios vienos projektų finansavimo ir administravimo taisyklės, tvirtinamos finansų ministro.
Šis Vyriausybės nutarimas įsigalios 2014 m. spalio 1 dieną, t.y. po to, kai, planuojama, Europos Komisija patvirtins Lietuvos 2014–2020 metų ES struktūrinių fondų investicijų veiksmų programą.
Šaltinis: www.esparama.lt